Dostupni linkovi

Sunovrat "Peveca"


Poslovno carstvo osuđeno na propast?
Poslovno carstvo osuđeno na propast?
Poslovno carstvo „Pevec“ je u stečaju. Započeo i generalni štrajk preostalih zaposlenika, a analitičari zaključuju da se to moglo i očekivati jer se kasnilo s plaćanjem dobavljačima.

U „Pevecu“ na zagrebačkom Jankomiru okupilo se stotinu zaposlenih iz već zatvorenog prodajnog centra na zagrebačkom Žitnjaku i ovog na Jankomiru.
„Nije dobro,“ kaže nam jedan od štrajkaša dok otvara klizna vrata oblijepljena obavijestima o štrajku. U polumraku, jer se štedi na rasvjeti, sjede štrajkaši i čekaju neku dobru vijest.

Do kad će tako, pitamo Ivicu Bošnjaka.

„Tri mjeseca nismo dobili plaće – za deveti, deseti, i evo sada za jedanaesti mjesec."

RSE:“A kolike su plaće bile?“

„Pa ne bih sada o tome“

RSE: „Poslovna tajna?“

„Da.“

RSE: „Što su vama govorili ova tri mjeseca? Gdje su novci?“

„Čujte, nitko ništa ne govori. Obećanja su bila da će se pokrenuti nešto, neki strateški partneri, koji do danas na žalost nisu došli ... I to je to...A kako je s financija,a to mi ne znamo.“

Melita Javorić u „Pevecu“ radi već pet godina.
Melita Javorić

„Jako mi je teško. Što da kažem drugo? Imam petero djece – dva studenta koji studiraju uz plaćanje, jednog srednješkolca i dva osnovnoškolca.“

RFE: „Za svakoga od njih potrebno je minimum 300 – 400 eura na mjesec. Kako to rješavate?“

„ Pa gledajte – muž radi i uz svoj osnovni posao radi još pet poslova da bi prehranio svoju sedmeročlanu obitelj. „

RSE: „Do kada ćete biti tu?“

„Bit ću tu do kraja, jer cilj je dobiti plaću koju smo tu zaradili. Kako smo čekali do sada, i dalje se nadamo da će se nešto riješiti. Ako se ne riješi, idemo dalje tražiti posao.“

Generalni štrajk nastavlja se i na drugim još nezatvorenim lokacijama „Peveca“, u Bjelovaru i Rijeci.

"Pevec" je započeo sa poslom 1990. godine prodajom rezervnih dijelova za poljoprivredne strojeve u garaži obiteljske kuće u rodnom Bjelovaru, da bi danas došao do desetak poslovnih centara diljem Hrvatske i preko 500 kamiona, i proširio se u Srbiju i Bosnu i Hercegovinu. Kupovao je objekt za objektom, privlačio kupce niskim cijenama, na lizing je kupio preko 500 kamiona i boljim plaćama preotimao od konkurencije vozače, a nižim cijenama preotimao mušterije kojima je transport bio potreban.

Međutim, unazad nekoliko mjeseci kreću problemi. U 40 dana postavljene su, pa otišle dvije nove uprave, a prokušani manager Josip Baotić, koji je jučer odustao od pokušaja spašavanja „Peveca“ kazao je kako „poslovanje kakvo je vodio vlasnik lanca Zdravko Pevec nije zdrava ekonomija, nego trgovanje “Made in Croatia”, odnosno na hrvatski način, kojemu se brzo prilagode i konkurenti izvana. Trgovac uzima maksimalno koliko može, a dobavljačima plaća najmanje!“
Pustoš - i ono malo zaposlenika više ne radi

Baotić je kazao kako je bio osupnut činjenicom da tvrtka koja je u najbolja vremena zapošljavala 3000 ljudi uopće nema management, nego je očito sve poslovne odluke donosio sam, vlasnik . Sindikati su u dogovoru sa dijelom dobavljača jučer zatražili pokretanje stačaja, i za sada nitko ne vidi izlaz iz ove teške situacije.

Ekspanzija na tuđi račun – što je očito bio Pevecov recept – mogla je funkcionirati do krize. Mi smo sanjali, ali i ostvarili hrvatski san, bila je omiljena rečenica u svim „Pevecovim“ reklamama. U ovom slučaju to nije baš tako, kaže za naš radio urednik business-magazina „Forbes Hrvatska“ Viktor Vresnik.

„Oni su sanjali, ali nisu ostvarili, a ima ih puno u Hrvatskoj koji sanjaju, ali ne ostvare svoj san! Imali su klasičan hrvatski recept: širiti se što više na račun dobavljača. U kriznom vremenu dobavljači na to ne pristaju. Ja mislim da je to cijelo objašnjenje.“
XS
SM
MD
LG