Dostupni linkovi

Hrvatska i Srbija usuglasile sporazum o izručivanju kriminalaca


Snežana Malović i Ivan Šimonović u Zagrebu, 17. svibnja 2010
Snežana Malović i Ivan Šimonović u Zagrebu, 17. svibnja 2010
Hrvatski i srpski ministri pravosuđa najavili su u ponedjeljak u Zagrebu da će se popisi osoba protiv kojih se vode postupci za ratne zločine vrlo brzo moći vidjeti u ministarstvima pravosuđa u obje zemlje.

Otklonjena je još jedna prepreka povratku, prevladavanju nasljeđa prošlosti i normalizaciji odnosa Hrvatske i Srbije, najavili su srpska ministrica pravde Snežana Malović i hrvatski ministar pravosuđa Ivan Šimonović.

„Dogovoreno je da se u svrhu jačanja povjerenja u ministarstvima pravosuđa Hrvatske, odnosno Srbije mogu dobiti podaci o svim osobama protiv kojih se vode postupci za ratne zločine, da se ne bi na taj način moglo dogoditi da netko, ne znajući da li je pod nekom sumnjom, bude uhićen, i da o tome može prethodno, prije nego što dolazi na teritorij druge države, provjeriti odgovarajuće podatke.“


Ivan Šimonović
Na naše pitanje kada zainteresirani građani mogu početi dolaziti, odgovaraju prvo ministrica Malović, a onda ministar Šimonović.

„U narednom periodu će se na tehničkom nivou dogovoriti operativni koraci u tom pogledu. Znači, čim budemo postigli operativne pripreme, bićete obavešteni o tome.“

„Ići će brzo! Dakle, to nije nešto što ćemo dugo rastezati. Stvar je tehnike, postoji dobra volja s jedne i s druge strane i bit će realizirano.“

To je mjera jačanja povjerenja, a ne osiguravanje nekažnjivosti, naglasio je Šimonović.

„Zato jer se jedna i druga država i ministarstva pravosuđa obvezuju da će postupati prema podacima, i da će u svojim nacionalnim svojstvima progoniti sve one za koje ima podataka da su počinitelji ratnih zločina.“

Izmjene još nekih ugovora

Također, usuglašen je tekst sporazuma između Hrvatske i Srbije o uzajamnom izručivanju za djela korupcije i organiziranog kriminala, najavio je hrvatski ministar.

Snežana Malović
„Taj tekst ne može biti potpisan tako dugo dok se ne promijeni hrvatski Ustav, i dok se ne omogući izručivanje hrvatskih državljana. Međutim, čim ta prepreka - koja ovaj čas u Hrvatskoj postoji, a u Srbiji ne - bude uklonjena, mi ćemo pristupiti potpisivanju sporazuma.“

Upitan hoće li spomenuti ugovor dopuštati i izručenje osoba zbog ratnih zločina, Šimonović je kazao kako je još rano o tome govoriti, ali da se u tom smjeru vode razgovori.

Ministrica Malović najavila je da će dvije zemlje obnoviti i dopuniti međusobne ugovore o međunarodnoj pravnoj pomoći u građanskim i krivičnim postupcima.

„Govorim o nekim suštinskim životnim pitanjima kao što su priznanje određenih odluka, razvodi brakova, dakle nešto što u ovom momentu zaista predstavlja veliki problem, a mi ćemo se truditi da birokratija koja predstavlja odugovlačenje postupaka u ovom momentu dalje ne bude problem.“

Ministar Šimonović nije ni čekao da ga se pita za tužbe Hrvatske i Srbije za genocid.

„Što se tiče tužbi, jasno je da se sadržaj odnosi na prošla vremena i na prošle tragične događaje, i da je uspješno suočavanje s tom prošlošću ono koje razrješava preostale probleme. Ne, mi nismo mogli razgovarati o tužbi u smislu nečega drugoga i više od toga, jer je to kompetencija Vlada, a barem što se hrvatske Vlade tiče, hrvatska Vlada o tome još nije donijela svoje odluke.“

Hrvatska je već sa BiH u veljači 2010 potpisala sporazum koji omogućuje hapšenja odbjeglih osuđenika.
XS
SM
MD
LG